Гранти чи краудфандинг
Обираємо правильно
Що робити, якщо є гарний проект, але немає грошей на його реалізацію? Тут все просто. Можна про нього забути, а можна спробувати знайти тих, хто профінансує ідею. Якщо обрали другий варіант — фандрейзинг вам у поміч.
Гранти чи краудфандинг? Обираємо правильно

За словами фандрейзера Громадського хабу Михайла Богатиря, є як мінімум три основні різновиди фандрейзингу (залучення грошей або ресурсів під проект, ініціативу або діяльність організації): отримання гранту, краудфандинг та звернення до соціально відповідального бізнесу. Про українські платформи спільнокошту читайте статтю Краудфандинг
в Україні.

Гранти — найулюбленіший шлях для третього сектору
Грант — це фінансова допомога від донорів. Донори — організації, які на тих чи інших умовах виділяють кошти. Зазвичай для того, щоб отримати їх, треба пройти через грантовий конкурс. Тут важливо, щоб тематика твого проекту відповідала пріоритетам донора. Наприклад, тема така: «Жіноча гільдія ООН мріє допомогти дітям». Ти кажеш: «О, я ж саме дітям й допомагаю!» І робиш заявку на цей грантовий конкурс.
Щоб отримати грант, обійшовши всіх конкурентів, необхідний чіткий та цікавий проект, який буде відповідати всім умовам конкурсу.
Отримати можна як невелику суму, так і дуже значну.
Але! Написати гарний проект, який сподобається грантодавцям, непросто. До того ж на вас чекає дуже складна звітність. Навіть не так — дуже-дуже складна.

Гроші гуртом
Як варіант можна запросити людей «скинутися» грошима на ваш проект або якусь громадську ініціативу. Це краудфандинг — буквально «гроші гуртом». В організаційному сенсі цей шлях простіший, ніж отримання гранту. Як мінімум, не буде таких складнощів з написанням проекту, бо зацікавити людей та переконати поділитися грошима можна навіть просто гарною ідеєю.
Щоб досягти певних результатів, про твій проект має дізнатися якомога більше людей, бо жертвувати точно буде не кожний п'ятий. Це потребує певних зусиль. Організувати збір коштів в нашій країні можна на платформах biggggidea.com, ubb.org.ua,

Грант зазвичай більше, ніж сума, яку можна зібрати через краудфандинг. 5, 10, 50 тисяч, навіть 2,5 мільйони доларів від донорської організації отримати цілком реально. З людей таку суму зібрати майже неможливо.
Якщо ваш проект потенційно цікавий іноземцям, є сенс звернутися до закордонних краудфандингових майданчиків. Таких, як indiegogo.comgenerosity.com kickstarter.com Середня сума, яку готові пожертвувати люди за кордоном, — 20-50 доларів.

Але! Не спокушайтеся безкомісійними платформами, бо є дуже великий ризик того, що ти створиш проект, розкрутиш його, він збере 25, 50 і т.д. тисяч доларів… А платформа одного дня просто зникне. Разом з грошима.

З плюсів краудфандинга — не потребує складних проектів та звітності.
Мінус — великих грошей не збереш, тому розраховувати можна тільки на невеличкі проекти.

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ)
Можна звернутися по фінансову допомогу до великих корпорації, які заробляють багато або дуже багато. Для деяких з них фінансування проектів, громадських ініціатив або благодійність — це реальний спосіб компенсувати шкоду, яку вони завдають своєю діяльністю. Щось на кшталт: «Ми, звісно, викачуємо нафту, шкодимо екології, але 200 літрів бензину на місяць віддаємо на добрі справи». У таких корпорацій є окремі відділи з КСВ, які розглядають заявки на отримання коштів під проекти чи ініціативи.
Треба пам'ятати, що ваш запит має відповідати вектору діяльності компанії, до якої ви звертаєтесь. Тобто, якщо дитячий проект — то це Хаггіс, Лего, дитяче харчування тощо. Якщо спортивне свято — то мережі спортивних закладів або одягу.
Проте до справи можна підійти з креативом. Бо той же Лего може профінансувати як дитяче свято, так і фестиваль конструкторських інновацій.
Ще один нюанс — не просіть багато. Особливо, якщо звертаєтесь вперше. Краще розділити необхідну суму й направити запити до декількох компаній.
Made on
Tilda