Комунікація: говорити так, щоб вас почули

ГРОМАДСЬКИЙ ХАБ
Планування та реалізація проекту
Мати гарну ідею, яка може стати поштовхом для позитивних змін у суспільстві, — це добре. Але самого розуміння, як впроваджувати ці зміни, замало. Про вашу ідею мають дізнатися всі. Максимальна поінформованість про вас, вашу організацію чи ініціативу допоможе залучити донорів, союзників, добровільних помічників, дозволить відстежити, який вплив справляє ваша діяльність на суспільство в цілому або на певні суспільні групи.
Вам потрібна комунікаційна стратегія, практична й дієва. Про те, як створити таку стратегію, розкажемо у цій статті.
Чи є в нас план?
Це навіть не обговорюється. Місія, цінності й стратегічний план — все це має бути в першу чергу. Покроковий шлях до заявлених цілей: у якому напрямі, до якої мети, якими засобами, до яких результатів рухаємося. На основі стратегії загальної розробляється стратегія комунікаційна.
Стратегія комунікації
Грамотна комунікаційна стратегія — це не доповнення до вашого основного роду занять. І виробляється вона не заради того, щоб ваша громадська організація чи ініціатива комусь просто сподобалася. Причина інша — вельми конкретна, практична і дуже схожа на справжній маркетинг. Кінцева мета комунікаційної діяльності — у певний час у певному місці люди повинні зробити якісь конкретні дії: підтримати проект на спільнокошті, взяти участь у флешмобі, прийти на подію тощо.
Комунікація має бути постійною, безперервною, транслювати вашу місію, цінності та цілі.
Процес комунікації складається з декількох етапів: аудиторія повинна спочатку дізнатися про ваше існування, зацікавитися вашою організацією чи проектом, спробувати долучитися, стати постійним шанувальником, і, нарешті, перетворитися на дієвого однодумця.
Що важливо зробити:
а) визначити цілі комунікації – навіщо ви комунікуєте;
б) обрати цільову аудиторію – до кого ви звертаєтеся;
в) сформувати свій «голос» або стиль комунікації – як ви спілкуєтеся з аудиторією;
г) визначити канали комунікації – де ви транслюєте свої повідомлення;
г) вирахувати труднощі, ризики та сприятливі можливості – коли, за яких обставин ви транслюєте свої повідомлення;
д) спланувати бюджет – для гідної комунікації може знадобитися окремий співробітник, деякі публікації у соціальних мережах варто просувати платно.
Аналізуйте діяльність конкурентів
Але не для того, щоб спробувати забрати собі їхню славу. Загалом у громадських організацій чи ініціатив одна мета — змінити суспільство на краще. Аналізуючи діяльність тих, хто працює з вами в одному полі, маєте шанс об'єднати зусилля задля ефективнішого результату. Разом завжди краще ніж поодинці.
Достукайтесь до цільової аудиторії
Найпоширеніша помилка — працювати з широким загалом. Неможливо достукатися до всіх, тож зверніть увагу саме на вашу цільову аудиторію. На тих, кому допомагаєте, — щоб знайти добровільних помічників та однодумців, та на тих, хто може сприяти досягненню вашої мети, — спонсорів, донорів, політиків, державних діячів тощо.
Таких груп може бути декілька, тож продумайте, чим саме зацікавити кожну з них. Тобто зберігши загальну мету, розробіть план і методи інформування окремих груп.
Ще один нюанс. Залучайте до співпраці лідерів думок, медійних особистостей, чия думка може сприяти досягненню поставлених вами цілей, — це завжди працює.
Активно використовуйте соціальні мережі
Соціальні мережі відіграють дуже важливу роль у становленні громадянського суспільства. По-перше, забезпечуючи безперешкодне розповсюдження інформації на широкий загал. По-друге, дозволяючи залучати аудиторію до дискусії, що дає можливість отримати оперативний фідбек від цільової аудиторії.
Є ще третє. ЗМІ — паперові, ТВ, електронні — відстежують далеко не всі. А ось у соцмережах люди проводять дуже багато часу. Використовуйте їх для того, щоб розповісти про себе, свої суспільно значущі ініціативи, та як інструмент отримання матеріалу для аналізу. Він дозволить відкоригувати цілі та методи ведення діяльності НГО задля найефективнішого результату.
Контент — всьому голова
Вибудуйте свій голос і створюйте унікальний, красивий контент. Знімайте більше відео. Розказуйте історії: про себе і команду, про тих, кому допомагаєте. Будьте чесними і прозорими: діліться звітами, планами, інсайдами. Давайте вашій аудиторії те, що їй цікаво: експертну думку.
Чому журналісти не пишуть?
Дуже часто нам здається, що власне ідея, яку ми декларуємо, — це вже тема, яку ЗМІ обов'язково із радістю підхоплять. І яким же є розчарування, коли згенерований нами інформаційний привид не спрацьовує. Чому так відбувається?
По-перше, ви маєте усвідомити: журналісти не мають працювати на вас. Робота зі ЗМІ — це співпраця, контакт, який має зацікавити обидві сторони. Найвірніший шлях — запропонувати журналістам історію, яка приверне увагу не десятків, а хоча б тисяч глядачів чи читачів. Поясніть через особисту історію якоїсь людини, як ваша ініціатива допоможе змінити життя багатьох громадян, чому вона суспільно важлива. Надайте кілька точок зору, щоб журналіст мав матеріал для аналізу.
Не створюйте новини, ставайте ними: організуйте зустрічі, акції, круглі столи, відкриті тренінги тощо. І кожен раз ретельно продумуйте, як вони можуть зацікавити не десятки, а тисячі людей.
Створіть власну базу медіа, з якими хочете співпрацювати, і план майбутніх публікацій про події або теми діяльності, які будете висвітлювати.
До речі, нагадування про себе працівникам ЗМІ не лише сухими прес-релізами, але й особисто теж надасть вам «плюсиків в карму». З тими, кого добре знають, журналісти працюють більш охоче. Тож активно лобіюйте свої інтереси, це не заборонено ☺
Made on
Tilda